Co je Doplňkové penzijní spoření?

Doplňkové penzijní spoření Universita spoření a investování

Mnoho lidí zná spíše předchůdce Doplňkového penzijního spoření – tzv. penzijní připojištění. Jedná se o dobrovolnou státem podporovanou formu spoření na důchod, kdy klient kromě svých příspěvků dostává příspěvek od státu, na jeho smlouvu má možnost přispívat i zaměstnavatel.

Často se můžeme setkat i s označením „III. pilíř“, jímž se obecně označuje dobrovolná část důchodového systému s příspěvkem státu.

Co se stalo s penzijním připojištěním?

Penzijní připojištění (tak se produkt jmenoval dříve) bylo pro nové klienty uzavřeno v roce 2012. Penzijní fondy se transformovaly na penzijní společnosti, prostředky klientů byly převedeny do tzv. „transformovaných fondů“. Nicméně pro klienty se nezměnilo prakticky nic. Penzijní společnost v transformovaných fondech garantuje nezáporné zhodnocení prostředků, klient má možnost získat výsluhovou penzi a jednorázovou výplatu všech naspořených peněz po dosažení 60 let věku.

Doplňkové penzijní spoření má několik odlišností. Klienti spoří v tzv. „účastnických fondech“, které nově nabízejí různé investiční strategie s různou mírou rizika, zároveň klient už nemá garanci nezáporného výnosu. Jinými slovy při nepříznivém vývoji na trzích může klient o část svých peněz přijít. Zůstala i možnost dostat se k naspořeným prostředkům před dosažením 60 let formou tzv. předdůchodu.

Státní podpora má dvě formy. První je měsíční státní příspěvek, který může dosáhnout až 230 Kč měsíčně (musíte spořit alespoň 1 000 Kč měsíčně). Druhou je daňové zvýhodnění ve formě daňového odpočtu až do výše 12 000 Kč z daňového základu. Stejně tak zaměstnavatel může čerpat daňové úlevy.

Co na to klienti?

Popularita penzijního spoření mírně klesá. Od roku 2013 klesl celkový počet účastníků z 4,96 na 4,59 milionu lidí (viz graf č.1). Důvod je jednoduchý – každý rok penzijní společnosti uzavřou méně nových smluv, než kolik je účastníků, kterým je po dovršení 60 let vyplácena penze nebo jednorázové vyrovnání.

Objem aktiv ve správě penzijních společností na druhé straně roste, na konci prvního čtvrtletí dosahoval 357 mld. Kč.

 

Asi 20% účastníků přispívá na jejich smlouvu zaměstnavatel, v průměru okolo 800 Kč měsíčně. To vše dělá z penzijního spoření nejvýnosnější spořící nástroj na našem trhu. Na druhou stranu, jak už název napovídá, jedná se o spoření účelové, má za cíl zlepšit vaší životní úroveň v důchodu.

Podle našeho názoru je začít spořit na penzi skoro povinností kteréhokoliv finančně zodpovědného člověka. Podíl penzistů se bude do budoucna zvyšovat. Aktivně pracující populace určitě nebude schopná všem penzistům zajistit přijatelnou životní úroveň. To je i důvod, proč stát systém podporuje, je to i v jeho zájmu.

Proto penzijní spoření jako produkt jednoznačně doporučujeme každému. V následujícím článku se blíže podíváme na to, jak penzijní spoření funguje.

Seriál článků o penzijním spoření

Připravili jsme pro vás seriál článků, které vám udělají větší náhled do problematiky penzijního spoření.

  1. Co je Doplňkové penzijní spoření?
  2. Co je to investiční strategie?
  3. Jak funguje doplňkové penzijní spoření?
  4. Jak si vybrat penzijní společnost?
  5. Jak sjednat smlouvu penzijního spoření
  6. Jak vybrat peníze z penzijního spoření
  7. Komu je penzijní spoření určeno?
  8. Penzijní spoření a bezpečnost
  9. Penzijní spoření a daně

Comments are closed.