Co byste měli vědět, ještě než začnete investovat do zlata

Investice do zlata Universita spoření a investování

Zlato je velmi hustý (a velmi těžký) kov, kilogram zlata je cihlička o rozměrech cca 12*5 cm a výšce necelého centimetru, tj. má zhruba rozměr krabičky cigaret. Hmotnost zlata se buď uvádí metricky, většinou v gramech a nebo v  uncích. Na burzách, kde se obchoduje s drahými kovy, se váha zlata uvádí v trojských uncích (1TU = 31,103 gramů), respektive cena zlata se vyjadřuje v amerických dolarech za jednu trojskou unci.

Každý zlatý slitek má na spodní straně vyraženo označení jeho výrobce a výrobní číslo, přičemž každý slitek má jedinečné číslo, které se dá v evidenci dohledat. Dále na každém slitku naleznete údaj o ryzosti zlata. Ryzostí se rozumí hmotnostní obsah zlata ve slitku. Čím vyšší ryzost, tím vyšší je obsah zlata (čistota). V České republice se ryzost udává v tzv. karátech, nejvyšší ryzost je 24 karátů, tj. 999 tisícin hmotnosti slitku. Zahraniční výrobci označují ryzost zlata v tisícinách.

Jak poznám, že je zlato pravé?

Kromě váhy zlata, kterou ucítíte, a která neznalého vždy napoprvé překvapí (zlato je opravdu velmi těžký kov) máte několik dalších možností jak ověřit pravost slitku. Zlatý slitek opatřuje každý výrobce několika ochrannými prvky. Výše jsme psali o výrobním čísle každého slitku, které je dohledatelné v databázi výrobce. Slitky se distribuují zatavené ve speciálním, plastovém obalu. Ten zároveň slouží jako certifikát pravosti slitku. Najdete na něm výrobní číslo, ryzost zlata, hmotnost slitku a podpis zkoušejícího (Assayeur), který podepsal certifikát. Všechny popsané prvky najdete na našem obrázku v pravém dolním rohu slitku. Obal slitku by neměl být na žádném místě porušen nebo poškozen.

Mezi nejznámější rafinérie, s jejichž výrobky se můžete setkat na našem trhu patří firmy Argor-Heraeus, Perth Mint, Muenze Oesterreich. Švýcarský výrobce zlatých slitků PAMP vybavuje svoje slitky navíc systémem ochrany s patentovaným názvem VERISCAN. Systém je založen na faktu, že každá slitina má své specifické složení, a dá se tedy identifikovat podobně jako například člověk podle otisku prstů. Při výrobě slitků PAMP všechny skenuje  a ukládá jejich strukturu do databáze, ve které se potom při naskenování dají slitky zpětně dohledat. PAMP nabízí dokonce aplikaci do smartphonu (zatím pouze pro iphone), s pomocí které poznáte, zda slitek před vámi je skutečně pravý.

Prodejce zlata

Určitě věnujte pozornost i prodejci, zejména se zaměřte na jeho poplatky. Při nákupu fyzického zlata vždy budete platit více, než kolik činí cena zlata na burze. Platíte za to, že zlato někdo přetaví do podoby slitku, přepravu, skladování a distribuci. Čím menší je slitek, tím více „přeplatíte“ hodnotu zlata, v každém případě se bude jednat o jednotky procent. Poplatky prodejci většinou neuvádějí, ale velice rychle je zjistíte, když porovnáte u prodejců ceny, za které dané slitky nabízejí.

V případě, že nakupujete slitky postupně (postupné ukládání, více jsme psali zde), zaměřte se na solventnost prodejce. Přeci jen budete do zlata ukládat minimálně několik měsíců, spíše let. Výhodou určitě je, jestliže prodejce nabízí i zpětný odkup zlata.

MV

  1. 7 faktorů, které (většinou) ovlivňují cenu zlata
  2. Co byste měli vědět, ještě než začnete investovat do zlata
  3. Investice do zlata – návrat ke kořenům?
  4. Investice do zlata prostřednictvím podílových fondů
  5. Jak nakupovat zlato?
  6. Kupní síla zlata v čase

Leave a Reply