Investice do zlata – návrat ke kořenům?

O investování a investicích

Vlastníte nějaký předmět ze zlata? Třeba šperk? Nebo rovnou zlatou cihlu? U nás doma se po generace předává zlatý tolar, ražený ještě za Marie Terezie. Jako první ho někde vydělal můj pra pra pra pra prapředek a od té doby se v naší rodině považuje za něco jako „pojistku“ na horší časy. Zřejmě ony horší časy ještě nenastaly, tolar zatím nikdo nezpeněžil, nesměnil za chleba, nebo lístek na poslední vlak do Švýcarska. Při představě, co všechno se přihodilo v naší rodině v období obou světových válek, nechci ani pomyslet, co by se vlastně muselo stát, aby nastaly ony horší časy…

Ale o tom se dnes bavit nechceme. Zlato jako investice, nebo chcete-li uchovatel hodnoty, je nástroj tradiční, skoro by se dalo říct, že v poslední době přichází opět do módy. Sám si vzpomínám na období krize v roce 2008, kdy celá řada mých známých začala prodávat akcie a skupovat zlato, které bylo považováno za „bezpečný přístav“ a následkem toho prudce vyrostlo v ceně. Jsem si jistý, že i podobných zlatých Tolarů se po Čechách toulá hezká řádka. Dokonce i takové instituce jako centrální banky považují zlato za dobrého uchovatele hodnoty, prakticky všechny centrální banky ve světě, včetně ČNB, v něm drží část svých rezerv.

Právě proto jsme začali psát tento miniseriál, chceme zlato přiblížit jako zajímavý investiční instrument. Začneme od toho, proč vlastně lidé kupují zlato, jaké má český investor do zlata možnosti, popíšeme si jak nakoupit, jak prodat a zamyslíme se i nad tím, co zlatem hýbe a jak se tvoří jeho cena.

Důvody proč investovat do zlata

Mezi investory má zlato mnoho zastánců i kritiků. V našem článku shrneme nejčastější argumenty obou stran, je potom na vás, kterou z nich si vyberete. Začneme tím, proč do zlata investovat :

 1. Zásoby zlata na světě jsou omezené, to ho dělá dostatečně vzácným a i proto se během tisíců let naší historie zlato vyvinulo v celosvětově univerzální platidlo a uchovatele hodnoty.
 2. Ještě začátkem 20. století byly měny většiny států kryty zlatem, objem peněžní zásoby rostl tak rychle, že tento systém se stal neudržitelný a byl postupně opuštěn. Zlato si ale i tak uchovalo svojí funkci univerzálního platidla, ke které se investoři uchylují zejména v době krizí.
 3. Podle některých ekonomů je zlato extrémně podhodnocené v porovnání s hodnotou obrovského množství natištěných papírových peněz. Zatímco papírové peníze postupně ztrácí svojí hodnotu, kupní síla zlata je stabilní, dokonce mírně roste.
 4. Dolar ztrácí pozici jako jediné rezervní měny, řada centrálních bank (Rusko, Čína, Brazílie) se zbavuje dolarů a nakupuje zlato. Jiné světové měny zatím nejsou možnou alternativou.
 5. Zlato reaguje na ekonomický cyklus většinou opačně, než jiné investice (akcie, dluhopisy). V době konjunktury jeho cena stagnuje, v době krizí ale většinou roste. Proto se perfektně hodí jako hedging akciových pozic v diverzifikovaných portfoliích
 6. Není vše zlaté, co se třpytí. Na světě je více papírového zlata (certifikáty, podílové listy zlatých fondů), než kolik je fyzického zlata v trezorech firem, které je vydávají. Stejně jako finanční deriváty, jejichž objem několikanásobně převyšuje objem podkladových aktiv, na které jsou vydávány, jsou potenciální časovanou bombou.
 7. Za celou tisíciletou historii zlato nikdy nezbankrotovalo. O státech, firmách a dalších dlužnících to samé říct nemůžeme…

Proč dát od zlata raději ruce pryč

 1. Zlato nepřináší žádný úrok – asi nejčastější argument, který uslyšíte. Ano, na rozdíl od investice do akcií nebo dluhopisů vám držba zlata nic nepřinese. Na druhou stranu zlato na rozdíl od akcií nebo dluhopisů nikdy nebude mít nulovou hodnotu…
 2. Držba zlata je spojena s placením řady nákladů – máme na mysli zlato fyzické, které je potřeba bezpečně uskladnit, což vždy něco stojí.
 3. Při nákupu fyzického zlata vždy zaplatíte více, než kolik činí jeho tržní cena. Je to dáno tím, že někdo musí odlít slitek, opatřit ho ochrannými prvky, převézt, uskladnit a ještě musí zaplatit náklady prodejce. Stejně tak budete platit i při prodeji zlata.
 4. Zlato je přežitek, technologický pokrok zlato znehodnotí stejně jako jiné komodity, jako je například ropa.
 5. V budoucnu funkci zlata převezmou kryptoměny (například Bitcoin), které budou pevně propojeny s reálnou ekonomikou, než oficiální papírové peníze.

Článků s tématem proč investovat nebo naopak neinvestovat do zlata najdete na internetu celou řadu. Kdo by si chtěl přečíst víc od zastánců zlata, můžeme doporučit zajímavou knihu (více zde). Knihu, která by systematicky popisovala opačnou pozici neznáme, ale na internetu najdete řadu článků i v češtině. Ať už ale s výše uvedenými argumenty souhlasíte, nebo ne, zlato určitě rychle nezmizí. Postupně si nachází cestu i do portfolií českých investorů. V dalším díle se proto budeme věnovat tomu, jakým způsobem může český investor do zlata investovat.

 

 

 1. 7 faktorů, které (většinou) ovlivňují cenu zlata
 2. Co byste měli vědět, ještě než začnete investovat do zlata
 3. Investice do zlata – návrat ke kořenům?
 4. Investice do zlata prostřednictvím podílových fondů
 5. Jak nakupovat zlato?
 6. Kupní síla zlata v čase

Comments are closed.