Investice do zlata prostřednictvím podílových fondů

Investice do zlata Podílové fondy Universita spoření a investování

Kromě nákupu fyzického investičního zlata můžete investovat i prostřednictvím podílových fondů. Fondy jsou zjednodušeně prostředníci, kteří investují napřímo do zlata, nebo do cenných papírů se zlatem spojených a vy si kupujete podíl na celkovém majetku fondu. Výhodou je, že můžete získat diverzifikované portfolio (tj. kromě zlata i například akcie těžařských firem) a můžete investovat i po malých částkách. Nevýhodou je, že si většinou nekupujete zlato, ale cenný papír, jehož cenu ovlivňuje řada jiných faktorů.

Podílové fondy

Popravdě řečeno, český investor moc na výběr nemá. Pouze společnost Generali Investments nabízí podílový fond s možností investice v českých korunách (Generali Fond zlatý), společnost Amundi u nás distribuuje fond denominovaný v Eurech. A to je vše… Existují i tzv. komoditní fondy, které nakupují „zlaté“ akcie, ty ovšem tvoří poměrně malou část jejich portfolia, většinu potom tvoří ropa a zemní plyn, případně jiné komodity.

Všechny fondy mají společné to, že nenakupují fyzické zlato. Nakupují akcie těžařů a zpracovatelů zlata, distributorů, výrobců šperků, maximálně podílové listy zlatých ETF (viz. níže). S tím je ale spojeno jedno velké úskalí. Například na cenu akcií těžaře zlata má cena zlata určitě velký vliv, ale kromě toho jí ovlivňuje řada faktorů čistě korporátního charakteru jako efektivita, náklady na těžbu, kvalita managementu. Investicí do zlata to v každém případě lze nazvat jen těžko.

ETF

Kdo se chce více možností, musí se podívat po ETF – podílových fondech obchodovaných přes burzu (samozřejmě ne tu Pražskou). Existují fondy, které nakupují fyzické zlato, SPDR Gold je největší fond podobného druhu na světě. Zlaté ETF jsou dnes globálním hráčem, okolo 13% roční světové poptávky po zlatě představují právě ETF.

Jedině investicí do zlatého ETF fondu si koupíte skutečný podíl na zlatě. Nevýhodou je, že k nákupu ETF musíte mít zřízen brokerský účet. V případě nákupu po malých částkách budete platit hodně vysoké poplatky, v řádu % z investované částky. Bohužel informací o ETF je v Češtině k dispozici naprosté minimum.

  1. 7 faktorů, které (většinou) ovlivňují cenu zlata
  2. Co byste měli vědět, ještě než začnete investovat do zlata
  3. Investice do zlata – návrat ke kořenům?
  4. Investice do zlata prostřednictvím podílových fondů
  5. Jak nakupovat zlato?
  6. Kupní síla zlata v čase

Comments are closed.