Investiční program

Podílové fondy Universita spoření a investování

Chcete pravidelně investovat do podílových fondů? Potom investiční program pro vás může být zajímavým řešením. Stačí si vybrat, jak dlouho chcete investovat a jak vysoké riziko kolísání hodnoty vaší investice jste ochotni nést. Investiční společnosti nabízejí investiční programy s různými rizikovými profily, ze kterých si může vybrat v podstatě každý.

Investiční program je program pravidelného investování do jednoho nebo několika fondů najednou, který má pevně stanovenou dobu investování a částku, kterou budete pravidelně, většinou měsíčně, investovat. Vaše peníze budou pokaždé rozděleny podle stanoveného poměru mezi jednotlivé podílové fondy. Výběr fondů a jejich podíly buď určí správce – investiční společnost, existují ale i investiční programy, kde si podíly jednotlivých fondů stanovujete sami. Nebo si třeba vyberete pouze jeden fond.

V čem je výhoda investičních programů?

Donutí vás investovat skutečně pravidelně a dlouhodobě. Asi každý si někdy dával předsevzetí, co všechno pravidelně bude dělat, kolik z vás ho pak skutečně vyplnilo? Nastavíte si trvalý příkaz a dále se o nic nemusíte starat.

Může vám značně zjednodušit výběr. Jestliže si nechcete vybírat fond nebo nevíte jak, vyberete si program, který odpovídá vaším cílům.

Někdy bývá program i levnější, tj. jsou s ním spojeny i nižší poplatky. Správce fondu může oželet nějaké to procento výměnou za tom že u něj budete spořit pravidelně a hlavně dlouho.

Součástí investičních programů mohou být i různé doplňkové funkce, například pravidelná změna poměrů fondů u programů životního cyklu nebo investiční brzda. Jejich cílem je ještě více vám vše zjednodušit

Největší výhodou pravidelného investování je potom tzv. průměrování nákupní ceny a tím snížení rizika špatného načasování vaší investice.

Programy životního cyklu

Jsou investiční programy, které jsou přizpůsobené vašemu věku a také době, po kterou chcete investovat. Jsou založeny na myšlence, že čím blíže jste ke konci investování, tím méně byste měli riskovat, že o peníze přijdete. Rizikem je v investování volatilita (tj. kolísání hodnoty investice) a ta je spojena s akciemi. Tedy fond životního cyklu typicky na začátku investování nakoupí akcie, protože u nich je nejvyšší očekávané zhodnocení. S přibývající dobou podíl akcií klesá až před koncem investování jejich podíl klesne prakticky na nulu. To vše automaticky bez přispění klienta. Právě postupnému snižování podílu rizikových aktiv se říká investiční brzda. Ta je buď automatická, někdy bývá i na rozhodnutí klienta, který může v kterýkoliv okamžik podíl akcií v portfoliu zafixovat.

Programy životního cyklu jsou často součástí investičního životního pojištění. Jsou určeny klientům, kteří už nechtějí rozhodovat vlastně skoro nic.

Nejlepší bude asi uvést příklad

Takhle nějak funguje typický investiční program životního cyklu. Vše vytvořeno pro maximální pohodlí klienta s celou řadou výhod. Takže jestli jste se v popsaném našli, výběr je veliký a bude jenom růst.

Seriál článků o podílových fondech

Chcete začít investovat do podílových fondů a nechcete na nic zapomenout? Připravili jsme pro vás průvodce krok za krokem

 1. 4 základní typy podílových fondů
 2. Investiční program
 3. Jak porovnávat otevřené podílové fondy
 4. Jak sestavit portfolio podílových fondů
 5. Jak vybíráme fondy?
 6. Jak vybírat peníze z podílového fondu?
 7. Jak vybrat svůj podílový fond krok za krokem
 8. Jak začít investovat do podílových fondů ve 4 krocích
 9. Jaká rizika jsou spojená s investováním do otevřených podílových fondů?
 10. Jednorázová vs. pravidelná investice
 11. Jsou pro vás vhodné podílové fondy?
 12. Náklady vašeho podílového fondu
 13. Ostatní typy fondů
 14. Proč mít peníze jinde, než na spořícím účtu?
 15. Výhody investování do podílových fondů

Comments are closed.