Jak nakupovat zlato?

Investice do zlata Universita spoření a investování

Český investor má co se týče instrumentů dostatečně široký výběr. Můžete nakoupit jak fyzické zlato (investiční slitky, mince, medaile), tak i tzv. zlato „papírové“, které má většinou podobu nějakého cenného papíru zajišťující podíl na fyzickém zlatě.

Nákup fyzického zlata

Na našem trhu nabízí zlato celá řada firem, přičemž k dispozici jsou slitky prakticky od všech světových výrobců. Zlaté slitky se u jednotlivých výrobců mohou lišit gramáží, obsahem zlata ve slitině, ochrannými prvky, designem a samozřejmě cenou, za kterou je konkrétní prodejce prodává.

Cena zlata

Cena zlata se určuje na burze. Těch, kde se obchoduje se zlatem, je na světě několik, většina českých firem se ale orientuje na londýnskou burzu LBMA (London Bullion Market Association). Cenu zlata, kterou většinou burza udává v USD za trojskou unci (31,1g), můžete najít na buď webových stánkách burzy, nebo můžete využít naší kalkulačku, kde se i dozvíte, jak se cena zlata měnila v čase.

Zlatý slitek, který nakupujete, je ale většinou dražší, než kolik stojí samo zlato na burze. Je to logické, v ceně slitku platíte za to, že někdo odlil sám slitek, převoz, uskladnění a samozřejmě platíte i provizi prodejci. Tzv. prémie se liší podle váhy slitku, čím těžší slitek, tím nižší (většinou) prémie.

Cena zlatých investičních mincí kromě samotné ceny zlata odráží i jejich uměleckou a numismatickou hodnotu. Tu je někdy obtížné vyčíslit, navíc může být silně lokální – například zlatá mince s portrétem Karla IV může mít pro českého investora přidanou hodnotu, ale vysvětlujte například v Číně, kdo byl Karel IV…

Zlato a ochranné prvky

Jak poznat, že je slitek pravý? Každý slitek má označení výrobce a svoje výrobní číslo, které lze ověřit v databázi výrobce. Slitky, které se u nás prodávají jsou vždy opatřeny ochranným plastovým obalem, který zároveň slouží jako certifikát pravosti slitku. Najdete na něm pečeť výrobce a zkušebny (Assayeur) plus faksimile podpisu zkoušejícího. Více o ochranných prvcích píšeme zde.

Švýcarská firma PAMP dodává slitky, které mají ještě jeden stupeň ochrany. PAMP ho nazývá „VERISCAN“. Technologie využívá unikátní fyzickou strukturu každého zlatého slitku, která v mnohém připomíná otisk lidského prstu. Každý slitek má totiž unikátní strukturu. PAMP každý slitek skenuje a zaznamenává v databázi. S pomocí skaneru a aplikace v mobilním telefonu jste u jakéhokoliv slitku PAMP schopni zjistit celý „rodokmen“ slitku. O tom, jak funguje technologie VERISCAN jsme natočili i krátké video.

Výběr prodejce

Jestliže je slitek vybaven všemi ochrannými prvky a prodejci věříte, pak už většinou hraje roli pouze cena. Na internetu bude vždy o něco nižší než v obchodě a o hodně nižší než v kterékoliv bance.

Jednorázový nákup vs. postupné ukládání

Mát-li dostatek peněz a nechcete spekulovat na pokles ceny, můžete rovnou přistoupit k nákupu. Začněte prohlídkou našeho e-shopu s investičním zlatem, kde nabízíme investiční zlaté slitky PAMP všech gramáží, dokonce i ve formě umělecky zpracovaných slitků v jedinečných sériích.

Postupné ukládání je, jak název napovídá, určeno klientům, kteří chtějí investovat do zlata po menších částkách. Na trhu u nás podobný produkt nabízí prakticky každý větší obchodník. Většinou musíte zaplatit 10-15% ceny vybraného zlatého slitku, potom každý měsíc platíte buď minimální domluvenou částku, nebo v případě poklesu ceny zlata můžete nakoupit zbývající část slitku celou.

V příštím díle se podíváme na tzv. papírové zlato, neboli jak investovat do zlata prostřednictvím různých fondů.

  1. 7 faktorů, které (většinou) ovlivňují cenu zlata
  2. Co byste měli vědět, ještě než začnete investovat do zlata
  3. Investice do zlata – návrat ke kořenům?
  4. Investice do zlata prostřednictvím podílových fondů
  5. Jak nakupovat zlato?
  6. Kupní síla zlata v čase

Comments are closed.