Jak vybírat peníze z podílového fondu?

Podílové fondy Universita spoření a investování

Několik let investujete do podílového fondu a teď chcete vybrat peníze. Jak na to? To si prozradíme v tomto článku.

Pro podání žádosti o výplatu peněz z podílového fondu – tzv. zpětný odkup podílových jednotek, máte následující možnosti:

 • Předání žádosti vašemu obchodníkovi
 • Předání žádosti na pobočce vaší investiční společnosti nebo banky
 • Zaslání žádosti poštou (vyžaduje se úředně ověřený podpis, například na pobočce České pošty)
 • Podání elektronické žádosti o vyplacení (pouze pokud ke správě svých fondů používáte elektronickou aplikaci)

Při sepisování žádosti je třeba mít rozmyšleno, jak velkou část svých peněz chcete vybrat. Zároveň se rozmyslete, zdali chcete prodat konkrétní počet jednotek, nebo potřebujete získat přesnou částku v Kč. Žádost vyplníte, podepíšete a dále už pouze čekáte, až peníze přijdou na Váš účet. Pokud budete chtít vybrat z fondu všechny prostředky a tím pádem zrušit svůj účet, připravte se, že budete podepisovat o něco více dokumentů.

Pokud si pak budete přát vybrat si nový investiční fond, rozhodně si proveďte srovnání podílových fondů, které poskytuje server MítVíc.cz.

Peníze dostanete většinou do týdne

Dle zákona má každá investiční společnost povinnost vyplatit peníze nejpozději 15 dní od obdržení žádosti. V praxi však výplata probíhá mnohem rychleji, zhruba do 1 týdne.

Částka, která Vám bude vyplacena vždy vychází z hodnoty podílového listu, kterou měl právě v den, kdy jste poslali žádost. Informace o ceně vašich podílových listů získáte na webových stránkách vaší investiční společnosti.

Pozor! V některých případech vám před výplatou může být stržen výstupní poplatek. Více v článku Náklady podílového fondu.

Musíte při prodeji podílových listů zaplatit daň?

Podle aktuálně platných daňových zákonů ČR jsou od daně osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů, pokud hrubý příjem ve zdaňovacím období nepřesáhne 100 000 Kč, nebo pokud mezi nákupem a prodejem cenných papírů uplynuly minimálně 3 roky. V opačném případě musíte příjmy uvést v příloze 2 svého daňového přiznání, sazba daně je 15% pro fyzické osoby, daň zaplatíte z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou cenných papírů.

Př. Nakoupíte 1.1.2014 podílové listy za 80 000 Kč, prodáte 1.1.2016 za 110 000 Kč. Protože mezi nákupem a prodejem neuplynula minimální doba 3 roky a prodejní cena je vyšší než 100 000 Kč musíte svůj investiční zisk zdanit. Daň platíte z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou 110 000 – 80 000 = 30 000 Kč, sazba je 15%, výsledná daň je 15% * 30 000 = 4 500 Kč.

Seriál článků o podílových fondech

Chcete začít investovat do podílových fondů a nechcete na nic zapomenout? Připravili jsme pro vás průvodce krok za krokem

 1. 4 základní typy podílových fondů
 2. Investiční program
 3. Jak porovnávat otevřené podílové fondy
 4. Jak sestavit portfolio podílových fondů
 5. Jak vybíráme fondy?
 6. Jak vybírat peníze z podílového fondu?
 7. Jak vybrat svůj podílový fond krok za krokem
 8. Jak začít investovat do podílových fondů ve 4 krocích
 9. Jaká rizika jsou spojená s investováním do otevřených podílových fondů?
 10. Jednorázová vs. pravidelná investice
 11. Jsou pro vás vhodné podílové fondy?
 12. Náklady vašeho podílového fondu
 13. Ostatní typy fondů
 14. Proč mít peníze jinde, než na spořícím účtu?
 15. Výhody investování do podílových fondů

Comments are closed.