Kam dnes investovat peníze?

Novinky O investování a investicích

České ekonomice se v poslední době velice dobře daří. Roste velice slušným tempem, nezaměstnanost je na historických minimech, výdělky rostou a rostou i objemy úspor. Co s nimi ale udělat? Úroky v bankách jsou stále nízko, ceny bytů vyletěly zejména v Praze do oblak, proto stále více lidí řeší, jak naložit s penězi. Nabídka garantovaného spoření je velice omezená, zbývá proto peníze investovat, tj. vložit je někam aniž byste měli jistotu, kolik dostanete. Více riskovat, ale také třeba více získat. Jaké jsou dnes možnosti na našem trhu?

Podílové fondy

Stále populárnější investiční instrument. Vložíte peníze do fondu, který má profesionálního správce, koupíte si podíl na velkém množství cenných papírů, nemusíte se o nic starat, můžete investovat již od pár stokorun měsíčně. Na výběr je obrovské množství fondů s různým zaměřením (například zde). Podílové fondy mají ale i své nedostatky :

 1. za správu platíte – poplatek za vstup, poplatek za správu, poplatek za výstup z fondu, poplatek za přechod mezi fondy, poplatek za úspěch.
 2. Kromě poplatků závisí zisk fondu na rozhodnutích portfolio manažera, který vybírá, co fond nakoupí. Je to koneckonců pouze člověk
 3. Ne každý si dokáže v nabídce vybrat, nebo například sestavit portfolio fondů, aby nevložil vše do jednoho fondu. (tady můžete využít náš srovnávač)
 4. Podílový fond je investiční nástroj, který sází na růst. V případě poklesu například akciových trhů se fond nemůže akcií zbavit, a držet například místo akcií hotovost

Celkově je ale podílový fond ideální produkt pro pravidelné spoření pro lidi, kteří se o nic nechtějí starat

ETF fondy

Analogie podílových fondů, pouze obchodované přes burzu. Většinou se jedná o tzv. indexové fondy, tj. fondy, které nikdo aktivně nespravuje (nevybírá, které cenné papíry nakoupit nebo prodat), a které pasivně kopírují určitý index. To má velkou výhodu – jsou levné. Poplatky za správu jsou minimální, při nákupu a prodeji zaplatíte pouze poplatek za zobchodování na burze v řádu maximálně pár stokorun. Navíc indexy jsou široce diverzifikované nástroje, málokterému portfolio manažerovi se podaří při aktivní správě portfolia překonat index. Na výběr je obrovské množství fondů, některé se specializují i na specifické investiční techniky – short sales (spekulace na pokles trhů), jsou k dispozici „turbo fondy“ (obchodují s vypůjčenými penězi), které například při růstu trhů rostou několikrát rychleji. Mezi nevýhody ETF investování patří :

 1. Musíte mít otevřený brokerský účet, abyste mohli začít nakupovat
 2. Ne pro každého jsou ETF vhodné. Při obchodování jste odkázáni jen na sebe. Nabídka je tak široká, že může být problém si vybrat

Pro ty, které láká obchodování na burze nebo chtějí mít pocit, že si vše spravují sami, by rozhodně měli vyzkoušet.

Dluhopisy

Stále častěji se objevují inzeráty lákající na koupi firemních dluhopisů s atraktivním kupónem (tj. pravidelně vypláceným zhodnocením) ve výši 5-10%. Také hodně firem sází na telefonický prodej dluhopisů. Vždy je k nim nějaký zajímavý příběh (výstavba elektrárny, těžba lithia apod.), a některé z nich mohou být i zajímavou investicí. Vždy je ale třeba znát rizika :

 1. Dluhopis je cenný papír, který vám každý rok přinese kupón – výplatu v hotovosti v objemu x% od nominální hodnoty dluhopisu (to nemusí být cena, za kterou jste ho koupili)
 2. Může ale nemusí být krytý majetkem společnosti, která ho vydala
 3. Jestliže je krytý něčím hodnotným, většinou se bude prodávat na burze a ne po telefonu. Bude mít také tzv. rating
 4. Jestliže není krytý majetkem společnosti, může se stát, že jeho hodnota klesne na nulu
 5. Dluhopisy jsou „vyšší dívčí“, když si nejste jistí, přenechte je raději profesionálům

Určitě nechci obviňovat společnosti vydávající dluhopisy z nekalých úmyslů. Dluhopis je standardní investiční instrument i mezi těmi, které jsou nabízeny na neorganizovaném trhu se najdou zajímavé nabídky. Jestli jste ale našetřili za 10 let 300 tisíc a chcete je investovat najednou, dluhopisům se vyhněte. Můžete o své peníze i přijít.

Fondy kvalifikovaných investorů

Speciální podílové fondy, které většinou nabízejí nějakou specifickou strategii – to může být od zaměření (investice do vína, drahých sportovních aut) přes investiční techniky (kombinace long, short pozic) po způsob obchodování (obchodování řízené robotem). A to jsme zdaleka nevyjmenovali všechny. Vstup je pouze pro kvalifikované investory (musí mít zkušenosti s obchodováním i dostatečný majetek, aby si mohli dovolit nést zvýšené riziko investice). Proto i minimální investice cca 1 milion Kč. Ale za to můžete získat přístup ke skutečně zajímavým investičním projektům. FKI většinou zakládají lidé, kteří o investování něco vědí. Ne každý asi umí naprogramovat robota, který obchoduje za něj. Nevýhody :

 1. Není rozhodně investicí pro každého, vysoký minimální vklad
 2. Za exkluzivní strategii platíte vysoký poplatek. Tedy většinou ho neplatíte vy, ale bere si ho manažer fondu sám v případě, že výnos přesáhne určitou hranici (poplatek za úspěch)
 3. Nejsou určeny pro širokou investiční obec, často je problém o některých fondech vůbec zjistit informace. Některé fondy mají charakter uzavřených klubů, kam vás nemusí pustit.

Jestliže nemáte úplně hluboko do kapsy, FKI jsou určitě zajímavou příležitostí. Nabídka (i objem peněz) neustále roste.

Investiční certifikáty

Většinou fungují na principu garance určitého procenta vložené částky (80-100%). Typicky 90% vkladů je investováno do dluhopisů, jejichž hodnota má do uplynutí doby certifikátu vyrůst na hodnotu vkladů, 10% se potom investuje do rizikové investice (často s vysokým podílem vypůjčených peněz, aby se dosáhlo co nejvyššího zhodnocení). Například do akcií technologických firem. Jestliže hodnota akcií poroste, dosáhnete i vy vyššího zhodnocení. Jestliže hodnota akcií klesne, většinou dostanete alespoň část toho, co jste vložili (nebo také všechno). Certifikáty jsou určeny lidem, kteří mají zájem o nabízenou investiční strategii a sami by ji nedokázali zrealizovat. Nevýhody jsou zřejmé :

 1. nemusí to vyjít a vy odejdete v lepším případě s tím, co jste vložili
 2. struktura certifikátů je tak složitá, že nepoznáte, jaké poplatky a za co vlastně platíte

Ale jako alternativa některým dluhopisům stojí za úvahu.

Tolik náš krátký přehled. V podobném článku pochopitelně nemůžeme detailně popisovat vše, pouze obecné charakteristiky jednotlivých investic. Také se můžeme dopustit určitých nepřesností. Jestliže něčemu nebylo rozumět, napište mi. Jestliže vás některá z možností zaujala, také napište, rád vám řeknu víc.

M. Červený

Comments are closed.