Kupní síla zlata v čase

Doporučená literatura Investice do zlata Universita spoření a investování

Již několikrát jsme na našich stránkách psali o tom, že zlato si dlouhodobě uchovává hodnotu, respektive že z dlouhodobého hlediska jeho hodnota roste. V našem článku jsme ukázali rostoucí trend v ceně zlata za trojskou unci za posledních 10, 15 let (více zde). Samotné peněžní vyjádření hodnoty zlata nám ale o uchování hodnoty nic neřekne. Peníze totiž vlivem inflace ztrácejí svojí kupní sílu a to, že za gram zlata dostanu více peněz neznamená, že si za ně koupím více zboží. Jak je to tedy s dlouhodobou kupní silou zlata? Kolik bychom si mohli koupit za gram zlata například chleba, masa, piva nebo třeba benzínu dnes a před 100 lety?

Cena zlata před 100 lety…

Už na začátku se objevuje problém s dostupností historických dat. Přesné statistiky s vývojem cen zboží denní spotřeby je obtížné sehnat. Navíc před 100 lety (1917) stále ještě zuřila první světová válka, a spolehlivost oficiální statistiky v době, kdy se většina zboží dala sehnat pouze na černém trhu je minimálně sporná. Vyšli jsme proto z údajů o něco pozdějších, zato důvěryhodnějších, konkrétně cen z roku 1928. Tehdy již v ČSR proběhla řada ekonomických reforem první republiky a ještě nezačala ekonomická deprese 30. let. V roce 1928 se tedy ekonomická situace dala považovat za stabilní, srovnatelná s dneškem.

Statistiku s cenou zlata v roce 1928 také seženete poměrně těžko. My jsme použili přepočet podle oficiálně stanoveného kurzu České koruny, která (teoreticky) byla v té době směnitelná za zlato v kurzu 1 Kč = 44,58 mg zlata.

No a naposledy ceny v roce 2017. Původně jsme chtěli použít oficiální statistiku ČSU, ale ta by stejně byla obtížně srovnatelná. Proto jsme udělali průměr dvou zkušebních nákupů, jeden z Alberta ve Vestci, druhý v Tescu v Jičíně.

 

Výsledky přepočtu kupní síly zlata

Jak je vidět v tabulce výše, kupní síla 1g zlata za posledních 100 let v Čechách vyrostla, a to u všech sledovaných položek. Například cukru si dnes můžete koupit 16 krát více než v roce 1928, piva skoro 3 krát tolik. Samozřejmě, že celý efekt se nedá přičíst růstu ceny zlata, změnil se podíl základních potravin na našich celkových výdajích, mění se i technologie, samotné složení potravin (některých), v tom všem naše srovnání pokulhává. Z tohoto pohledu bude možná spravedlivější srovnání za kratší časové období, níže najdete tabulku srovnání dnešních cen s rokem 1995 respektive kolik byste si mohli koupit jednotek různého zboží za jednu trojskou unci zlata.

Zlato si tedy nejenom drží svojí kupní sílu, ale ta se dokonce i dlouhodobě zvyšuje. Na konci článku uvádíme ještě pár odkazů na podobně zaměřená srovnání kupní síly zlata s pivem (zde), respektive s pšenicí, ropou a dalšími komoditami (zde).

A na závěr pro ty z vás, kdo si rád hraje s čísly, máme na našich stránkách kalkulačku historických výnosů zlata. Ta vá spočítá nominální výnos investice do zlata v různých měnách na datech od roku 1995.

MV

Zdroje :

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/prumerne-ceny-1918-1938

http://www.zivnostenskelisty.cz/clanky/2891-koruna-prvni-republiky-patrila-mezi-nejtvrdsi-meny-sveta-kdeze-lonske-snehy-jsou

  1. 7 faktorů, které (většinou) ovlivňují cenu zlata
  2. Co byste měli vědět, ještě než začnete investovat do zlata
  3. Investice do zlata – návrat ke kořenům?
  4. Investice do zlata prostřednictvím podílových fondů
  5. Jak nakupovat zlato?
  6. Kupní síla zlata v čase

Comments are closed.