Penzijní spoření a daně

Doplňkové penzijní spoření Universita spoření a investování

Abychom měli obrázek kompletní, zmíníme se ještě krátce o daních, které jsou spojeny s penzijní spořením. O některých jsme už mluvili dříve, pokusíme se je teď přehledně rozdělit do kategorií. Jsou to jednak daňové odečty (ty jsou příjemné) a také daně, které platíme při výplatě různých dávek, které nás mohou nepříjemně překvapit.

Daňové odečty penzijního spoření

Příspěvky, které si platíte na DPS si můžete odečíst z daní. Maximum, které si můžete odečíst, je 12.000 Kč z daňového základu, což odpovídá měsíčnímu příspěvku ve výši 2.000 Kč. Příspěvky, které vám poslal zaměstnavatel, si odečíst nemůžete. Na druhou stranu zaměstnavatel si je odečíst může. Kolik a jak už je nad rámec našeho přehledu, důležité je, že v okamžiku, kdy se rozhodnete ze systému vystoupit – tj. zrušit smlouvu a vzít si tzv. odkupné, máte povinnost vše, co jste si na daních odečetli dodanit. A dodanit musí i váš zaměstnavatel.

Daň z výplaty DPS

Zaplacené příspěvky pro vás nejsou daňovým nákladem, platíte si je z vaší výplaty, tedy z již zdaněných peněz. Proto ani při výplatě penze neplatíte z vašich příspěvků žádnou daň.

To už ale neplatí o připsaném zhodnocení, z toho při výplatě (většinou) zaplatíte daň ve výši 15%. Stejně tak v určitých případech platíte 15% daň z příspěvku zaměstnavatele. Protože daň se většinou liší podle toho, jakou formu výplaty ze své smlouvy si zvolíte, shrnuli jsme vše do přehledné tabulky, kterou najdete níže.

Podrobněji o jednotlivých formách výplaty jsme psali zde. Určitě ještě před tím, než se rozhodnete pro některou z forem výplaty z vaší smlouvy, zvažte také, kolik vás to bude stát. Například při jednorázovém vyrovnání zaplatíte 15% z příspěvků zaměstnavatele, proto někteří raději volí výplatu penze na 3 roky s tím, že první platba může být ve výši 30% úspor. V takovém případě se dostanete k penězům pomaleji, ve finále ale dostanete více vzhledem k nižší dani.

Když si i tak nebudete vědět rady, použijte kontaktní formulář a pošlete nám dotaz, určitě odpovíme.

 

Seriál článků o penzijním spoření

Připravili jsme pro vás seriál článků, které vám udělají větší náhled do problematiky penzijního spoření.

  1. Co je Doplňkové penzijní spoření?
  2. Co je to investiční strategie?
  3. Jak funguje doplňkové penzijní spoření?
  4. Jak si vybrat penzijní společnost?
  5. Jak sjednat smlouvu penzijního spoření
  6. Jak vybrat peníze z penzijního spoření
  7. Komu je penzijní spoření určeno?
  8. Penzijní spoření a bezpečnost
  9. Penzijní spoření a daně

Comments are closed.