Jak sjednat smlouvu penzijního spoření

Doplňkové penzijní spoření Universita spoření a investování

Název bude možná někomu připadat zvláštní, přeci co je na tom sjednat smlouvu, když vím, co chci. To je sice pravda, ale stejně je několik míst, na která je dobré předem upozornit. Když budete sjednávat smlouvu přes agenta penzijní společnosti, ten by vám měl všechny podrobnosti smlouvy vysvětlit. Jestli ale zvolíte online sjednání, například na našem webu, některé momenty vás mohou přinejmenším zaskočit.

Výběr investiční strategie

Asi nejdůležitější okamžik. Před volbou investiční strategie budete vyplňovat investiční dotazník. Ten by měl zjistit, jak moc se orientujete v oblasti financí a na základě výsledku navrhnout, která strategie je pro vás vhodná. Ještě připomeneme, že investiční strategie = účastnický fond. Výsledkem může být návrh jednoho fondu nebo kombinace několika najednou.

Potom máte dvě možnosti – buď návrh přijmout, nebo si zvolit strategii podle vlastního uvážení. Jestliže se nebudete řídit doporučením investičního dotazníku, musíte to výslovně označit na smlouvě. Jinak může penzijní společnost i odmítnout smlouvu akceptovat.

Určené osoby

Výběrem určené osoby rozhodujete o tom, kdo dostane vaše úspory v případě vaší smrti. Určenou osobu můžete v průběhu trvání smlouvy opakovaně měnit. V případě, že osobu(y) nevyberete, stanou se vaše penzijní úspory předmětem standardního dědického řízení. Osobu určíte označením jména + data narození, nebo určíte vztahem s vámi – „bratr“, „syn“ apod.

Další možnosti

Některé penzijní společnosti nabízejí doplňkové služby, například každý rok klientovi vypočítají, kolik by měl vložit do konce roku na svůj účet, aby maximalizoval daňové výhody. Většinou se jedná o bezplatnou službu, ale raději se ještě před podpisem přesvědčte, že tomu je skutečně tak.

A to je vše. Smlouvu máte sjednanou, (většinou) vstoupí v platnost v okamžiku, kdy zaplatíte první příspěvek. Dál už jen samá pozitiva a sociální jistoty…

A ještě pro připomenutí – při rozhodnutí koho si vybrat vám pomůže naše srovnání penzijního spoření. V něm najdete přehled všech nabízených fondů i jejich historické výnosy. Některé společnosti nabízejí sjednání smlouvy online, i ty najdete v našem srovnávači.

MV

Seriál článků o penzijním spoření

Připravili jsme pro vás seriál článků, které vám udělají větší náhled do problematiky penzijního spoření.

  1. Co je Doplňkové penzijní spoření?
  2. Co je to investiční strategie?
  3. Jak funguje doplňkové penzijní spoření?
  4. Jak si vybrat penzijní společnost?
  5. Jak sjednat smlouvu penzijního spoření
  6. Jak vybrat peníze z penzijního spoření
  7. Komu je penzijní spoření určeno?
  8. Penzijní spoření a bezpečnost
  9. Penzijní spoření a daně

Comments are closed.