Výsledky penzijního spoření za rok 2017

Novinky Penzijní spoření

Systém doplňkového spoření nahradil staré penzijní připojištění od ledna 2013. Jedna z hlavních novinek nového systému byla (mimo jiné) zavedení nových účastnických fondů. Každý účastnický fond = jiná investiční strategie, jiné finanční instrumenty, jiná možnost výdělku. Máme za sebou 5 let fungování systému, je tedy ideální doba zhodnotit, která volba se zhodnotila a která nikoliv.

Rok 2017 byl rokem dynamických fondů

Pro akcie byl rok 2017 rokem rekordním, řada světových indexů překonala svá maxima, to se odrazilo i na výsledcích dynamických účastnických fondů, které nakupují akcií nejvíc. Rekordmanem byl Růstový fond NN penzijní společnosti, který vydělal 14%. Ale v plusu skončily úplně všechny dynamické fondy.

O ostatních typech fondů se to samé bohužel říct nedá. Čím větší podíl dluhopisů (a těm se naopak loni kvůli rostoucím úrokovým sazbám příliš nedařilo), tím horší výsledek. Většina vyvážených fondů skončila v mínusu, konzervativní fondy skončily v mínusu úplně všechny.

Co říká delší pohled

V podstatě to samé. Kdo vsadil na riziko, jednoznačně vydělal. Dynamické fondy vydělaly za 5 let v průměru 4,79%. Konzervativní fondy vydělaly v průměru 0,43% ročně. Statistika u transformovaných fondů, kde jsou uloženy prostředky ze starého penzijního připojištění není za rok 2017 ještě k dispozici, odhadem bude průměrný roční zisk lehce nad 1%. Tabulka s výnosy za 5 let je na konci tohoto článku.

Samotná procenta nám mnoho neřeknou, jestliže nesrovnáme, jaký budou mít vliv na stav vašeho účtu v okamžiku, kdy půjdete do důchodu. Předpokládejme účastníka, který bude spořit 30 let, platit 1500 Kč měsíční příspěvek a porovnejme vliv jednotlivých strategií na jeho úspory. Historické výnosy určitě nejsou zárukou budoucích výnosů, pro názornost ale předpokládejme, že máme na výběr strategii konzervativní s průměrným výnosem 1,1% a dynamickou s výnosem 4,8%.

Ve druhém případě odejdete do důchodu s účtem o 90% vyšším, než v případě prvním. V případě dynamické strategie investiční výnos za 30 let převýší sumu, kterou jste vložili.

Pohled klientů

Klienti jsou konzervativní. A vybírají si konzervativní fondy. A je jim jedno, že na tom prakticky nic nevydělávají. Proč ne, i to má svojí logiku – s úspory na penzi přeci nejde riskovat. Já osobně se držím doporučení, že tolik, kolik vám je byst měli držet v dluhopisech nebo konzervativních instrumentech. A všechno ostatní v akciích. S tím, jak stárnete se budou podíly postupně měnit. Člověk, který má do důchodu více než 20 let může i trochu zariskovat. Účastnické fondy se dají i kombinovat. A dlouhodobě i přes výkyvy v ceně ziskovost akcií překonává ostatní instrumenty.

Dokonce si i myslím, že přesunout peníze do dynamických fondů se vyplatí i klientům, kteří spoří v transformovaných fondech. Přijdou sice o výhody předdůchodů i o garantované nenulové zhodnocení, ale podle mě zhodnocení prostředků je to hlavní, kvůli čemu je to potřeba udělat.

A co je potřeba udělat? Vyplnit žádost. Klienti DPS mohou přestupovat mezi fondy i mezi jednotlivými společnostmi, klienti starého penzijního připojištění musí nejdříve přestoupit do DPS, potom mohou přestupovat i mezi společnostmi.

 

To je můj názor, budu rád, když mi případně napíšete svůj.

 

 

Leave a Reply