Zlato v roce 2018

Investice do zlata Novinky Universita spoření a investování

Rok 2017 byl pro investory do zlata (zatím) rokem ziskovým. Celkový zisk zatím dosahuje necelých 11%. Bohužel ale pouze pro ty investory, kteří nakupují zlato za Dolary. Většinový český investor bohužel díky posilující koruně za letošní rok zatím prodělal 6%. Pokusíme se rozebrat faktory, které nejvíce ovlivnily cenu zlata v letošním roce a pokusíme se udělat výhled do roku 2018.

Zlato na konci 3. čtvrtletí 2017

Podle údajů WGC celková světová poptávka po zlatě klesla ve třetím čtvrtletí na 915 tun, což je nejméně od roku 2009. Meziročně poptávka po zlatě klesla o 9%. Za poklesem stojí především nižší zájem ze strany investičních fondů, které meziročně nekoupily o cca 100 tun zlata méně, a nižší spotřeba zlata v odvětví výroby zlatých šperků, která poklesla meziročně o 3%.

Šperkařství tvoří zhruba polovinu světové poptávky po zlatu, největšími spotřebiteli jsou potom Indie a Čína. Pokles poptávky v Indii, dávaný do souvislosti se změnou daňových zákonů, dosáhl 25%. Naopak poptávka v Číně nadále rostla.

Poptávka technologických oborů konstantně roste, její podíl je však stále příliš malý. Poptávka ze strany centrálních bank také meziročně vyrostla o 25%, přičemž nejaktivněji si počínaly centrální banky Ruska, Turecka a Kazachstánu.

Výhled do roku 2018

Hlavní příčina zpomalení dynamiky cen investičního zlata je jednoznačně v poklesu „investiční“ strany poptávky, tj. poptávky ze strany investičních fondů a investorů do zlatých slitků a mincí. Příčiny vidíme ve třech oblastech :

  1. Latentní válka mezi USA a Severní Koreou. I když zatím pouze na slovní úrovni, potenciální konflikt přitahoval pozornost investorů a rozhodně přispěl alespoň k mírnému růstu celkových aktiv zlatých ETF fondů v srpnu a září.
  2. Měnová politika amerického FEDu – až do září byla pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb do konce roku považována za nízkou. To se ale prudce změnilo v září, od té doby se očekává zvýšení sazeb na prosincovém zasedání FEDu.
  3. Po většinu třetího čtvrtletí se cena pohybovala v koridoru 1200 – 1300 USD za unci. Trh ovládalo taktické obchodování při nedostatku nových impulzů
  4. Zisky, které si připsaly akciové trhy se na ceně zlata podepsaly nejednoznačně. Na jedné straně akcie dosahovaly nových maxim, což mohlo některé investory pobízet k částečnému hedgeování zisků s pomocí zlata, resp. pozic v ETF. Na druhou stranu část investorů přilákaná vysokými zisky přesunula své pozice právě do akcií.

Z pohledu fundamentálních faktorů, v následujícím čtvrtletí a v první polovině roku 2018 bude mít největší vliv na zlato změna monetární politiky FEDu, respektive očekávané zvýšení sazeb. To se na ceně zlata podepíše negativně, protože se dá očekávat přesun zájmu investorů směrem k výnosově atraktivnějším dluhopisům. Velkou roli bude hrát i další vývoj potenciálního korejského konfliktu. Přechod do ozbrojeného konfliktu by ceně zlata zřejmě přál.

Z pohledu technické analýzy se zlato pohybuje v rostoucím koridoru, po zatím posledním maximu na úrovni 1.350 USD/unce ze začátku září zlato kleslo k současným úrovním kolem 1.280 USD/unce. Teoreticky má zlato šanci vystoupat až ke 1.400 USD/unce.

Z dlouhodobého hlediska je prostor pro růst ještě vyšší, pro zajímavost přinášíme graf s vývojem cen za posledních 5 let.

Celkově očekáváme při absenci růstových driverů pohyb ceny zlata v koridoru 1.250-1.350 USD/unce, v delším horizontu pod vlivem funamentálních faktorů spíše stagnaci nebo mírný pokles cen. To ale může být dobrá zpráva pro ty, kteří uvažují o investici do zlata. Chcete-li začít, budete mít dobrou příležitost.

zdroj: gold.org, bloomberg, kommersant.ru

upozornění : uvedený příspěvek vyjadřuje názor autora a nejedná se o investiční doporučení. Historické ceny a příklady uvedené v článku jsou ilustační a nejsou zárukou výnosů v budoucnosti.

 

Náš tým se zabývá vyhledáváním zajímavých tipů ke spoření nebo investování peněz. Proto analyzujeme obrovské množství materiálů. O ty nejzajímavější se s vámi podělíme…

  1. Podle Goldman Sachs čeká zlato v roce 2018 růst
  2. Zlato v roce 2018

Leave a Reply